Liderzy i nauczyciele polonijni z Argentyny i Brazylii na warsztatach w Krakowie

W ramach projektu Akademia Lidera i Nauczyciela Polonijnego gościliśmy w dniach od 30 czerwca do 13 lipca grupę nauczycieli i działaczy oświatowych z Argentyny i Brazylii. Dwutygodniowe warsztaty zorganizowane zostały przy współpracy z Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ich celem było pogłębienie znajomości języka polskiego, a także zaprezentowanie uczestnikom projektu nowoczesnych metoda nauczania, tworzenia własnych programów i materiałów dydaktycznych lub adaptacji istniejących. Istotnym elementem projektu była możliwość poszerzenia wiedzy kulturowej, dzięki zajęciom poświęconym językowi polskiemu w literaturze, w filmie, a także w serialach telewizyjnych, piosence i kabarecie. Uczestnicy warsztatów mieli również okazję wysłuchać poezji polskiej w interpretacji wybitnego aktora teatralnego i filmowego Jerzego Treli.
Uzupełnieniem tej części warsztatów były wycieczki edukacyjne do Częstochowy, Wadowic i Oświęcimia oraz zwiedzanie zabytków i muzeów Krakowa.

W uroczystym zakończeniu warsztatów uczestniczył prof. Władysław Miodunka – założyciel (w 1998 roku) oraz pierwszy kierownik Katedry Ameryki Łacińskiej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Liderzy polonijni z Argentyny i Brazylii oprócz certyfikatów otrzymali pomoce naukowe oraz podręczniki i słowniki do nauki języka polskiego.

zakończenie Akademii Lidera i Nauczyciela Polonijnego

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.