Język polski ponad granicami – warsztaty metodyczne dla nauczycieli polonijnych i działaczy oświatowych

Ponad czterdziestu nauczycieli i działaczy oświatowych z dwudziestu ośrodków polonijnych wzięło udział w warsztatach metodycznych, które odbyły się w Krakowie w dniach 5 – 8 lipca 2019 r. Partnerem i współorganizatorem projektu był Kongres Oświaty Polonijnej. Uczestnicy spotkania reprezentowali szkoły i ośrodki nauczania języka polskiego działające w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Kazachstanie, Australii, Europie Wschodniej i Zachodniej oraz egzotycznym Katarze.

Wykład inaugurujący, niezwykle ciepło przyjęty przez zagranicznych gości, wygłosił prof. Władysław Miodunka, założyciel i wieloletni kierownik Katedry Języka Polskiego jako Obcego na Wydziale Polonistyki UJ, wybitny językoznawca, specjalizujący się w badaniach języka polskiego w świecie.

Tematem przewodnim dwudniowych warsztatów prowadzonych przez dr Agnieszkę Rabiej i Joannę Machowską z UJ były zagadnienia dotyczące efektywnego nauczania dzieci w szkole polskiej za granicą. Podczas warsztatów omówiono korzyści wynikające z dwujęzyczności uczniów polskiego pochodzenia, przedstawiono gry i zabawy edukacyjne motywujące uczniów zarówno młodszych jak i starszych do nauki języka polskiego oraz zaprezentowano najnowsze materiały do nauki języka polskiego jako obcego/drugiego. Ważnym elementem warsztatów był panel dyskusyjny, podczas którego nauczyciele wymienili się swoimi doświadczeniami w nauczaniu języka polskiego oraz określili potrzeby wynikające z uwarunkowań w jakich działają szkoły polonijne i polskie za granicą.

Na zakończenie pierwszego dnia warsztatów odbyło się spotkanie z wybitnym krakowskim aktorem Jerzym Trelą, prowadzone przez kolegę aktora, a jednocześnie senatora Jerzego Fedorowicza. Poezja Mickiewicza, Norwida i Różewicza w interpretacji Jerzego Treli wywołała łzy wzruszenia oraz długie brawa wśród uczestników tego niezwykłego wieczoru. Spotkanie z artystą odbyło się w Centrum Macierz Polonii – miejscu otwartym i gościnnym dla wszystkich Polaków mieszkających za granicą.

Inauguracja warsztatów, od lewej: prof. Z. Kolenda, dr hab. I. Janowska, prof. W. Miodunka, prof. J. Zdrada
od lewej: G. Seroczyński – Dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu,
prof. J. Zdrada – Prezes SOiKP, B. Dudzik – Skarbnik SOiKP, prof. W. Miodunka
zajęcia warsztatowe prowadzone przez dr A. Rabiej
zajęcia warsztatowe prowadzone przez J. Machowską

Centrum Macierz Polonii, spotkanie z Jerzym Trelą
Jerzy Trela, dr Jolanta Tatara – Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej, Senator Jerzy Fedorowicz
Centrum Macierz Polonii w Woli Więcławskiej, uczestnicy warsztatów

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.

Kongres Oświaty Polonijnej
Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego