Letnia Szkoła Lidera Polonijnego

Do uczestnictwa w wakacyjnym pobycie edukacyjnym, który odbył się w Krakowie w dniach od 13 do 23 lipca, zostali zaproszeni uczniowie szkół polskich z Litwy (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie), Łotwy (Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu), Białorusi (Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Mińsku) oraz Ukrainy (Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie). W projekcie wzięło udział 70 uczniów oraz 5 opiekunów. Celem Letniej Szkoły Lidera Polonijnego było opracowanie w grupach projektu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W ramach zajęć edukacyjnych młodzież podzielona na cztery grupy przygotowała prezentacje multimedialne poświęcone wybitnym postaciom związanym z ruchem niepodległościowym. Uczestnicy projektu wybrali sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Józefa Hallera. W opracowanych prezentacjach wykorzystano informacje oraz zdjęcia zebrane w trakcie zwiedzania muzeów oraz miejsc w Krakowie związanych z tym okresem (Kopiec Piłsudskiego, krakowskie Oleandry, groby legionistów na Salwatorze, Krypta Marszałaka w katedrze wawelskiej).

Drugim elementem projektu było przygotowanie scenariusza przedstawienia z okazji Święta Niepodległościowego, które zostało zaprezentowane podczas tzw. „Dnia Polskiego” na uroczystym zakończeniu pobytu. Oprócz okolicznościowych wierszy (w tym jednego autorstwa uczestniczki Szkoły Lidera) i oryginalnie zinterpretowanych utworów poświęconych wolności, widzowie obejrzeli improwizację taneczną na temat wyzwolenia Polski oraz teledysk grupy z Łotwy
nakręcony z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Swoje umiejętności liderskie oraz pracy w zespole młodzież zaprezentowała podczas gry miejskiej zatytułowanej „Patriotyzm po krakowsku” przeprowadzonej przez pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Uczestnicy zadania podzieleni na cztery grupy otrzymali listy powitalne, mapy oraz gazetki przenoszące ich wiek wstecz. Drużyny miały za zadanie odnalezienie pięciu punktów gry, na których czekali instruktorzy ubrani w czapki krakuski. Na każdym stanowisku uczestnicy musieli wykazać się znajomością języka polskiego, wiedzą, sprytem oraz szybkością. Młodzież z ochotą i zapałem wykonywała przygotowane zadania, błyskawicznie pokonując kolejne etapy gry, która zakończyła się zwycięstwem drużyny litewskiej.

W niezwykle intensywnym programie Letniej Szkoły znalazł się również czas na zajęcia sportowe, zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu małopolskiego (wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej).

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego.

Zdjęcia Lesia Riszko