MOJA POLSKA – pobyt edukacyjny młodzieży polonijnej ze Stanów Zjednoczonych

Od 23 do 30 listopada 2019 r. przebywała w Polsce 123 osobowa grupa uczniów i nauczycieli ze szkół polonijnych działających na terenie aglomeracji Chicago. Młodzież uczęszczająca do maturalnych klas reprezentowała następujące placówki: Polska Szkoła im. Jana Brzechwy, Polska Katolicka Szkoła im. Św Ferdynanda, Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki, Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina, Polska Parafialna Szkoła im. Juliusza Słowackiego, Polska Szkoła im. Ignacego Paderewskiego, Polska Szkoła im. gen. Władysława Andersa, Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika, Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza, Polska Szkoła im. Św. Maksymiliana Marii Kolbe oraz Polska Szkoła im.Adama Mickiewicza.

Celem głównym pobytu edukacyjnego w Polsce było uświadomienie młodym ludziom, że wiedza o historii i kulturze polskiej nie jest obciążeniem, lecz bogactwem sprzyjającym rozwojowi intelektualnemu i podniesieniu własnej wartości. W dniu przyjazdu do Polski uczniowie mieli zaszczyt gościć w Pałacu Prezydenckim, gdzie w Sali Kolumnowej spotkał się z nimi Doradca Prezydenta RP Paweł Sałek oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP. Młodzież poznała historię siedziby Prezydenta RP oraz zwiedziła m.in. Salę Orderu Orła Białego, Kaplicę oraz Salę Chorągwianą. Miała również możliwość obejrzenia historycznego Okrągłego Stołu, który z okazji 30. rocznicy inauguracji obrad  został udostępniony dla zwiedzających. Pobyt w Warszawie zakończył się spacerem po Starym Mieście oraz pamiątkowymi zdjęciami pod Kolumną Zygmunta III Wazy.

Kolejnym etapem pobytu w Polsce była Jasna Góra, gdzie młodzież uczestniczyła we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz zwiedziła sanktuarium jasnogórskie. Uczniowie polonijni ze Stanów Zjednoczonych mieli również okazję zobaczenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II w Wadowicach, Kopalni Soli w Wieliczce oraz Zakopanego. Program pobytu grupy w Krakowie oprócz zwiedzania (Kościół Mariacki, Sukiennice, Muzeum Collegium Maius UJ, Podziemia Rynku Głównego, Zamek Królewski na Wawelu, szlak papieski, Teatr im. J. Słowackiego) zakładał spotkanie z polskimi rówieśnikami oraz udział w grze miejskiej zatytułowanej „Patriotyzm po krakowsku”.

W czwartek 28 listopada młodzież polonijna wraz z nauczycielami obchodziła amerykański Dzień Dziękczynienia połączony z polskimi Andrzejkami. Uroczysta kolacja i zabawa andrzejkowa z udziałem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca AGH Krakus odbyły się w Centrum Macierz Polonii w Woli Więcławskiej. Dziękując za zorganizowanie pobytu edukacyjnego, młodzież podkreślała, że tego rodzaju wizyty nie tylko pogłębiają ich znajomość historii i kultury kraju przodków, ale również rozwijają poczucie przynależności do narodu polskiego.

Doradca Prezydenta RP Paweł Sałek wita młodzież ze szkół polonijnych
zdjęcia: serwis fotograficzny Kancelarii Prezydenta RP

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Partner projektu Kongres Oświaty Polonijnej.