Rzeźba polska i z Polską związana – wiek XIX-XX w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki .

wpis w: Aktualności | 0

Autorem katalogu jest Igor Chomyn kustosz i główny inwentaryzator Lwowskiej Galerii, od wielu lat zajmujący się polską sztuką w zbiorach ukraińskich.

Jak pisze w przedmowie do katalogu Jerzy T. Petrus „Zbiór nowoczesnej rzeźby polskiej w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki był dotąd znany w Polsce tylko specjalistom. Dzięki tej publikacji obiekty zostaną nie tylko włączone w szeroki obieg naukowy, lecz także staną się dostępne dla wszystkich zainteresowanych narodową przeszłością. Jest to prezentacja dorobku wielu polskich artystów, czynnych głównie we Lwowie, ale tworzących również w Krakowie, Warszawie i poza granicami ojczyzny, artystów bardzo znanych, ale niesłusznie nieco zapomnianych. Zamieszczona dokumentacja historyczna muzealiów przypomina o dziejach kolekcjonerstwa i o polskich instytucjach muzealnych, takich jak Galeria Narodowa Miasta Lwowa, Muzeum Narodowe króla Jana III, Muzeum Historyczne Miasta Lwowa, czy Muzeum Rzemiosła, których wkładu dla dorobku kulturowego polskiego i ukraińskiego nie sposób przecenić.”
Prezentowana w katalogu kolekcja rzeźby polskiej powstałej w XIX i pierwszej połowie XX stulecia, należąca do Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia B. G. Woźnickiego, liczy 238 obiektów. W większości to prace artystów w różny sposób związanych ze Lwowem, takich jak: Tadeusz Barącz, Tadeusz Błotnicki, Luna Drexler, Parys Filippi, Kazimiera Małaczyńska (Pajzderska), Antoni Popiel, Janina Reichert – Toth, Julia Smolkówna. W kolekcji są również dzieła znanych i cenionych rzeźbiarzy, m.in. Ksawerego Dunikowskiego, Henryka Glicensteina, Zygmunta Kurczyńskiego, Władysława Oleszczyńskiego, Teodora Rygiera, Tomasza Oskara Sosnowskiego, Wacława Szymanowskiego, Leona Mieczysława Zawiejskiego.

Osoby zainteresowane bezpłatnym otrzymaniem publikacji prosimy o kontakt mailowy biuro@okp.krakow.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *