Nasza pomoc dla Polaków z Ukrainy

wpis w: Aktualności | 0

Włączając się w pomoc dla obywateli Ukrainy dotkniętych wojną wsparliśmy w 2022 roku działania osób, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować w trakcie realizacji naszych zadań programowych. Na ten cel przeznaczyliśmy środki z 1 % oraz wpłaty celowe przekazane na nasze konto. Wszystkim darczyńcom, którzy wsparli naszą zbiórkę serdecznie dziękujemy !

Projekt ChildrenArts

O projekcie powiadomiła nas Olga Pavluk prezeska Zaporoskiego Towarzystwa Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza. Inicjatywa adresowana do dzieci miała na celu złagodzenie stresu i niepokoju związanego z wojną. Ukraińscy graficy zaprojektowali oraz wydrukowali książeczki, które wypełniały czas dzieciom w trakcie ich pobytu w Zaporożu. Było to miasto, do którego masowo napływali uchodźcy z terenów najbardziej dotkniętych wojną – Mariupola, Energodaru i Melitpola. Więcej informacji o projekcie ChildrenArts na stronie https://www.facebook.com/ChildrenArts/
Stowarzyszenie włączyło się w projekt przesyłając do Zaporoża paczki z kredkami do kolorowania książeczek, które można za darmo pobrać ze strony .


Wakacje 2.2 – twój najlepszy tydzień w roku

Inicjatywa zorganizowania wakacyjnego pobytu w Polsce dla dzieci i młodzieży z Iwano-Frankiwska (Stanisławowa) zrodziła się w Konsulacie RP we Lwowie, który sfinansował wypoczynek 32 osobowej grupy w Stanicy Harcerskiej w Białym Brzegu. Organizatorem wyjazdu była Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, osoba niezwykle zaangażowana w pomoc wszystkim, których dotknęła wojna. Stowarzyszenie włączyło się w przedsięwzięcie pokrywając koszty zwiedzania i pobytu grupy w Krakowie w dniu 13 sierpnia. Jak podkreślali opiekunowie „bardzo nam zależało, żeby w czasie tej wojny dzieci wyjechały na chwilę z Ukrainy, nie słyszały tych alarmów i nie miały lęku w sobie, troszeczkę odpoczęły, zaczerpnęły siły i pozytywnych emocji”. Patrząc na uśmiechnięte twarze uczestników pobytu można powiedzieć, że był to rzeczywiście ich najlepszy tydzień w roku.

Więcej informacji o pobycie grupy ze Stanisławowa w Polsce na stronie .


Paczki świąteczne dla osób starszych i dzieci z Romanowa

Romanów to niewielka miejscowość leżąca w obwodzie żytomierskim, gdzie proboszczem parafii św. Stanisława jest sercanin ks. Ryszard Dziuba. Mając na uwadze trudną sytuację życiową starszych parafian oraz problemy z zaopatrzeniem w sklepach, ks. Ryszard zwrócił się do nas z prośbą o zakup podstawowych produktów żywnościowych takich jak konserwy, olej, makarony, kasze, herbata, które miały zostać przekazane potrzebującym osobom w ramach świątecznych paczek. Przy okazji zakupiliśmy również słodycze i drobne upominki na prezenty mikołajkowe dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *