Drugi tomu katalogu „Portretów osobistości polskich i z Polską związanych w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”.

wpis w: Aktualności | 0

Publikacja, której autorem jest Igor Chomyn, kustosz działu malarstwa i rzeźby oraz główny inwentaryzator Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, stanowi niezwykle cenny zbiór informacji dotyczących polskiego dziedzictwa kulturowego. W drugim tomie katalogu znajduje się 363 portrety osób o nazwiskach zaczynających się od litery K do P. Starannie opracowane biografie przybliżają życie i twórczość postaci, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych mniej rozpoznawalnych, co pozwala na pełniejsze zrozumienie historii oraz ich wkładu w polską kulturę i społeczeństwo. Niezwykle istotnym aspektem katalogu jest jego dwujęzyczność, umożliwiająca współpracę między polskimi i ukraińskimi historykami sztuki oraz muzealnikami.

W drugim tomie katalogu na szczególną uwagę zasługują obrazy takich wybitnych artystów jak Jacek Malczewski, Jan Matejko, Andrzej Pronaszko oraz europejskich mistrzów – Antona Graffa, Angeliki Kauffmann i Jana Chrystiana Lampiego. Portrety ich autorstwa stanowią niezwykłe świadectwo czasu oraz wartości artystycznych, a ich obecność w katalogu dodaje mu dodatkowej wartości.

Osoby zainteresowane publikacją prosimy o kontakt mailowy biuro@okp.krakow.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *