Projekt badawczy Polszczyzna odziedziczona jako język potencjalnie zagrożony
Raport autorstwa dr hab. Ewy Lipińskiej, Igi Dudek oraz Dominiki Tokarz z Pracowni Badań Języka i Kultury Polonii (Instytut Glottodydaktyki Polonistycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego) jest efektem badań, których głównym celem była próba uzyskania odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego, przebywając na emigracji, rodzice nie posyłają swoich dzieci do polskich/polonijnych szkół?”
Badanie, w którym wzięło udział 100 osób, przeprowadzono w czerwcu 2021 r. on-line (restrykcje pandemiczne uniemożliwiły przeprowadzenie badań na żywo). Anonimowa rekrutacja odbyła się przez grupy społecznościowe.
Jak piszą autorki raportu we wstępie „Wydaje się, że jednym z czynników, który przyczynia się do stopniowego zanikania polszczyzny w części środowisk emigracyjnych, jest rezygnacja rodziców z posyłania swoich dzieci do szkół polskich/polonijnych. Mimo iż nauka w nich jest uszczuplona czasowo i programowo, są to miejsca, gdzie kontakt z językiem odziedziczonym jest żywy, regularny, obejmujący nie tylko mówienie, ale i inne kompetencje, pozwalający na opanowanie standardowej odmiany języka. Tego nie może zapewnić dom, nawet przy dużych staraniach osób dorosłych. Jednak całe rzesze dzieci nie korzystają z takiej możliwości. Jaka jest tego przyczyna?”
Próbę odpowiedzi na postawione pytanie można znaleźć w przeprowadzonych badaniach. Zachęcamy do zapoznania się z tym niezwykle ciekawym opracowaniem.
Raport z projektu badawczego „Polszczyzna odziedziczona jako język potencjalnie zagrożony”
POLSKA JEST BLISKO – KURS EDUKACJI ZDALNEJ
Projekt, który trwał od 6.09. do 15.11.2020 miał na celu doskonalenie zawodowe nauczycieli szkół polonijnych i polskich za granicą w zakresie nauczania zdalnego, które z powodu pandemii, zdominowało edukację szkolną w 2020 roku. Zadanie dotyczyło w głównej mierze nauczania młodszych uczniów, z którymi praca w formule e-learningu jest największym wyzwaniem ze względu na możliwości rozwojowe tej grupy odbiorów.
W ramach projektu przeprowadzono cykl szkoleń online (łącznie 36 godz. zajęć) poświęconych zagadnieniom nauczania zdalnego oraz rozwojowi dziecka w dobie edukacji cyfrowej.
Nauczyciele szkół polonijnych i polskich za granicą, którzy zgłosili się do udziału w warsztatach reprezentowali 21 ośrodków szkolnych z 9 krajów: Francja, Katar, Kazachstan, Litwa, Niemcy, Norwegia, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone, Ukraina.
Rezultatem projektu jest opracowanie 15 scenariuszy lekcyjnych wraz z komentarzem metodycznym, dotyczącym ich realizacji w formule e-learningu. Scenariusze zawierają konspekt dla nauczyciela i kartę pracy ucznia, a w niektórych przypadkach dodatkowe karty pracy i ćwiczenia do konspektu.
Zachęcamy do pobrania scenariuszy z zakładki, która jest poniżej.
DO UDZIAŁU W PROJEKCIE ZAPRASZALI
1. Dominika Bucko – Kogo można spotkać w „Zaczarowanej zagrodzie” (klasa II)
Pliki do pobrania:
2. Dominika Bucko – Poznajemy miasto Kraków (klasa III)
Pliki do pobrania:
3. Dominika Bucko – Zapraszamy do lasu (klasa II)
Pliki do pobrania:
4. Dominika Bucko – Witaj w świecie nauki (klasa III)
Pliki do pobrania:
5. Dominika Bucko – Na straganie (klasa I)
Pliki do pobrania:
1. Aneta Bulanda-Pawełek – Kogo widzą moje oczy? (klasa III)
Pliki do pobrania:
2. Aneta Bulanda-Pawełek – Zabawa w podchody (klasa II)
Pliki do pobrania:
3. Aneta Bulanda-Pawełek – Opowieść w obrazkach, czyli o komiksie i rodzajach zdań (klasa III)
Pliki do pobrania:
4. Aneta Bulanda-Pawełek – W 90 minut dookoła świata (klasa II)
Pliki do pobrania:
5. Aneta Bulanda-Pawełek – Na górskich szlakach (klasa III)
Pliki do pobrania:
1. Kalina Haniak – Cześć, jak masz na imię? (klasy IV-VI)
Pliki do pobrania:
2. Kalina Haniak – Mój dom (klasy IV-VI)
Pliki do pobrania:
3. Kalina Haniak – „Szlachetne zdrowie…” (klasy IV-VI)
Pliki do pobrania:
4. Kalina Haniak – Wakacyjna przygoda (klasy IV-VI)
Pliki do pobrania:
5. Kalina Haniak – Świat przyszłości (klasy IV-VI)
Pliki do pobrania:
Niedziela, 6 września 2020
Niedziela, 13 września 2020
Niedziela, 27 września 2020
Niedziela, 4 października 2020
Niedziela, 11 października 2020
Niedziela, 18 października 2020
Niedziela, 25 października 2020
Niedziela, 8 listopada 2020
Niedziela, 15 listopada 2020
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA WARSZTATY
Stowarzyszenie Oświaty i Kultury Polskiej informuje, że na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych) osoba wyrażająca zgodę ma prawo dostępu do danych, czyli otrzymania potwierdzenia czy dane są przetwarzane i w jaki sposób, zmiany danych albo ich usunięcia z bazy danych.
Informacje organizacyjne:
- Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).
- Uczestników dzielimy na grupy.
- Udział w szkoleniach jest bezpłatny.
- Uczestnicy otrzymają zaświadczenie ukończenia kursu wydany przez Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego (format PDF).
- Warsztaty będą odbywać się na platformie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Lajkonik.
- Wymagania dot. sprzętu: słuchawki, mikrofon, kamerka